راه سنت

مختصري در مورد دكتر بوطي

به نام خدا

در اين قسمت لازم ديديم به معرفي يكي از بزرگترين عالمان چند قرن اخير اهل سنت يعني دكتر رمضان بوطي بپردازيم كسي كه در بين علماي اهل سنت به غزالي زمان مشهور است.اما قبل از نوشتن بهتر است كمي در مورد دليل پرداختن به شخصيت اين عالم بزرگوار بپردازيم.

در اين عصر كنوني جامعه ي اسلامي كه علم علما جاي خود را به  تحزب و حزب گرايي داده  ملاك بزرگ نشان دادن عالمان وابستگي سياسي و حزبي آنها به گروههاي مختلف است  و عالمان حقيقي اهل سنت و وارثان رسول الله صلي الله عليه و سلم كمتر شناخته شده اند به عنوان مثال جناب مودودي و قرضاوي و غزالي مصري و امثال اينها از نظر علمي حتي بعضي از علوم اوليه ي اسلامي را خوب نمي دانند و اگر به كتابهاي و تأليفات آنها بنگريد مي بينيد كه بسيار ناشيانه قضاوت كرده اند آنها از عقيده ي اهل سنت و جماعت خارج شده اند و بدون در نظر گرفتن احاديث نبوي و شأن نزول آيات قرآن از آيات تأويلاتي مطابق با اهداف حزبي خود  كرده اند. ولي اين افراد به دليل وابستگي حزبي و داشتن اهداف حزبي توسط گروهي خاص تبليغات گسترده اي روي شخصيت اين افراد انجام گرفته است.

 اين افراد اكثرا تحت عنوان سلفي و وهابي و اخوان فعاليت مي كنند و جزء خودشان تمام مسلمانان ديگر را مشرك و كافر مي دانند و از همه جالب تر با هم نيز اختلافات زيادي دارند به طوري كه هر كدام از اين سه دسته نيز به شاخه هاي مختلفي تبديل شده اند.

اما علم و قدرت علمايي نظير دكتر بوطي ، محمد باقر بالك و عبدالكريم مدرس و ديگر عالمان واقعي اهل سنت به دليل توجه ي خداوند و مدد اولياي كرام آنچنان زياد است كه با وجود تمام نقشه هايي كه اين گروه هاي ضد اسلامي وهابيت و امثال آن مي كشند هنوز نتوانستند جلوي نفوذ عالمان اهل سنت را در مناطق سني نشين بگيرند.زماني كه مي بينيم علماي وهابي تندرو هستند و علماي اخواني بيشتر به سوي سياست با دين كم رنگ مي روند و علماي سلفي با مشكل عقلي و روحي رواني خود كه ناشي از لا مذهبي و غرور است گرفتارند در اين صورت به نظر شما چه عالمي مي تواند سردمدار و پيشواي مسلمانان و اهل سنت باشد؟ مسلماً مي گوييد عالمي كه پايبند به قوانين دين باشد و چون اين دين را از علماي قبلي اسلامي به ارث گرفته پس بايد به نظرات آنها كه يقيناً درست هستند و برگرفته از اسلام واقعي اند توجه كند و احترام بگذارد. بايد راه آنها را در پيش بگيرد. بايد بداند زماني كه مي بينيم علماي بزرگ پيش ازما نظير امام غزالي با آن همه علمش و آن نزديكي نسبت به زمان نبوت كه خيلي از ما جلو تر است وقتي مي گويد بايد مذهبي برگزيد پس بايد مذهبي داشته باشيم ، وقتي مي گويد توسل و تصوف جايز است پس بايد به آنها احترام بگذاريم و ديگر فرمايشات كه عقيده ي عده ي كثيري از اهل سنت واقعي است.پس به نظر شما آيا امام غزالي«رح» و امام رباني«رح» و شيخ عبدالقادر گيلاني«رح» و امام فخر رازي«رح» و امام سيوطي«رح» و امام شافعي«رح» و هزاران عالم بزرگ ديگر اهل سنت درست مي گويند يا جناب اين تيميه ومحمد ابن عبدالوهاب و مودودي و غزالي مصري و صالح فوزان و بن باز و قرضاوي؟؟؟ به نظر شما كدام گروه درست مي گويند؟؟؟

دوستان عزيز جناب دكتر محمد سعيد رمضان بوطي كسي هستند كه  به اين امانت ِ رسيده از عالمان اهل سنت وفا كردند و احكام دين را فداي كارهاي حزبي نكردند و ايشان وارث همان علمي هستند كه از بزرگان دين براي ما حفظ شده است و انشاءالله توسط بزرگاني نظير جناب دكتر بوطي و ديگر عالمان حقيقي اهل سنت به ياري خداوند متعال و پيامبران عظيم الشأن و اولياي كرام حفظ خواهد شد.

اما اصل مطلب:

جناب دكتر محمد سعيد رمضان بوطي در سال 1308 هجري شمسي مطابق با 1929 ميلادي در دهكده اي كوچك به نام جيلكا در جزيره ابن عمر در غرب آناتولي از يك خانواده ي ديني متولي شد.اصالت و نژاد ايشان از كرد هاي كشور تركيه مي باشد.

خانواده ي ايشان به دليل اهانت هايي كه توسط آتاتورك نسبت به اسلام مي شد و فشار و خفقاني كه از سوي حكومت ضد ديني آن زمان تركيه به خانواده هاي مسلمان شد در سال 1934 مجبور شدند به دمشق مهاجرت كنند و در منطقه ي كرد نشين ركن الدين اقامت گزيدند.

در آنجا جناب دكتر بوطي به فراگيري سيره ي نبوي و حديث، تفسير قرآن ، منطق، كلام و اصول فقه همت گماشت.وي در سال 1956 ميلادي پس از گذراندن يك دوره ي سه ساله در دانشگاه الازهر با مجوز تدريس شريعت به دمشق بازگشت.

پس از آنكه در سال 1965 موفق به اخذ مدرك دكترا دانشگاه الازهر شد، به عنوان مدرس فقه مقايسه اي(الفقه الاسلامي المقارين) و مطالعات اسلامي(العقايد و الاديان) در دانشگاه بزرگ سوريه انتخاب شد.آثار دكتر بوطي بسيار متعدد و متنوع اند مهمترين آنها بيش از 20 جلد رساله و 10 سري جزوه در خصوص بحرانهاي جهان اسلام در بيست سال گذشته مي باشد كه تحت عنوان تحليل نهايي ( ابحاث في القيمّه) به چاپ رسيده است و با رها به زبانهاي مختلف بلاد اسلامي ترجمه شده و در بين مسلمانان بسيار پر طرف دار است.

نوارهاي صوتي و تصويري و فتاوي دكتر بوطي در دانشگاه هاي اسلامي سوريه براي دانشجويان به عنوان واحد هاي درسي براي دانشجويان ارائه مي شود.

يكي از شاهكارهاي دكتر بوطي كتاب « فقه السّيرة » است كه در مورد حضرت رسول صلي الله عليه و سلم است و خوشبختانه اين كتاب ارزشمند به نام «خورشيد حقيقت» توسط استاد مسعود قادري مرزي به فارسي نيز ترجمه شده اين كتاب در بين كتب سيره از سبك خاصي برخوردار كه نشان از توانايي و علم دكتر بوطي دارد .دكتر بوطي در اين كتاب به شكل علمي به بيان وقايع زندگي و پيرامون حضرت رسول صلي الله عليه و سلم پرداخته و به شهادت اهل فن اين كتاب جزء بهترين كتب سيره ي نبوي است . براي آشنايي با اين كتاب و با توجه به اين كه در بازار كتاب نيز شناخته شده است به دوستان توصيه مي شود در تهيه و استفاده از اين كتاب دريغ نورزند.

بنده خودم شخصاً كتاب «زن» تأليف دكتر بوطي را خوانده ام و حقيقت جامعه و زن را به شكل زيبا و فوق العاده از آيات و روايات اسلامي بيان مي كند ايشان در اين كتاب مقايسه ي استادانه اي را بين زن اسلامي و زن غربي انجام داده اند كه خواندن اين كتاب به دليل ضربه ي شديد غرب به اسلام با سوء استفاده از شخصيت زن، براي همه ي مسلمانان شيعه و سني بسيار سودمند و مفيد است.

تمام دانشگاهاي كشور سوريه تحت نظارت و مشاوره ي جناب دكتر بوطي اداره مي شوند و جناب دكتر بارها از مجامع مختلف اسلامي و شخصيت هاي برجسته اسلامي به دليل رساله ها و تحقيقات متخصصانه ي خود مورد تقدير قرار گرفته اند و هر زمان كه علماي بزرگ اهل سنت براي اجماع در مورد موضوعي اساسي دين و جامعه ي اسلامي تصميم مي گيرند نظر جناب دكتر بوطي وزنه ي سنگين اجماع است و نظر ايشان مورد توجه ترين نظر در بين علماي اهل سنت است(براي اطلاع به سايتهاي عربي دانشگاه بزرگ سوريه و دانشگاه بزرگ الازهر مصر توجه شود).

يكي از سايتهاي دكتر بوطي كه بنده نيز افتخار لينك كردنش را دارم سايتي به زبان عربي است كه خوشا به حال  دوستاني كه آشنايي با زبان عربي دارند و مي توانند از بخش هاي مختلف اين سايت استفاده كنند.در اين سايت عربي زبان بخش هاي مختلفي نظير مقالات ، فتاوي دكتر بوطي طبق سوالات مجامع اسلامي،تأليفات و ساير مطالب مورد نياز يك مسلمان در نظر گرفته شده است كه براي استفاده از آن براي  اهل سنت و جماعت در اين شرايط مبهم و پيچيده ي جامعه ي اسلامي بسيار مفيد است.

هدف از نوشتن اين مطالب توجه ي دوستان اهل سنت به كتاب ها و تأليفات و نظرات اين دانشمند بزرگ اهل سنت است واميدواريم روز به روز به تعداد علماي واقعي اسلام نظير دكتر بوطي افزوده گردد تا اهل سنت بتواند با پيشوايي اين بزرگان از عقيده ي خود كه عقيده ي اوليا و علماي صالح و صادق دين است دفاع كنند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   |